Ekonomi

Fındık yükselişte

Düzce’de sezonda 54 TL’den satılan ancak dönem sonunda 43 TL’ye düşen fındık şimdi kilosu 60 TL’den alıcı buluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Temmuz 2022’de yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ortalama fındık alım fiyatını 54 lira olarak belirlediğini duyurdu. Taban fiyatı 54 TL olarak açıklanan fındık, dönem sonunda doğru tüccarlar tarafından üreticilerden 48 TL’den satın alındı. Sezon sonunda 43 TL’ye düşen fındık, bu yılın Ocak ayında 60 TL’ye çıktı.

“Hava koşulları fındık üreticisini de olumsuz etkiliyor”

Fındık üreticisi ve tüccarı Yaşar Çengel, ilk kez böyle bir yükselişe tanık olduğunu belirterek, üreticinin elinde fazla ürün kalmadığına dikkat çekti. Çengel, “Üreticinin çok fındığı yok ama stokçuların var. Fiyatların artması muhtemel. Hava şartları da fındık üreticisini olumsuz etkiliyor. Sürekli yağmur yağıyordu, sürekli yağıyordu. Ama herkesin bildiği gibi. ,Ülkemizde kuraklık oldu.Sadece bölgemizde değil yurdumuzun belli yerlerinde kuraklık devam ediyor.Bu fındığı da etkiliyor.Havaların güzel olması nedeniyle Düzce’nin yüksek kesimlerinde oturan bazı arkadaşlarımız Fındık karanfil açtı diyor.Fındığın çiçek açtığı yerlere kar yağar, don olursa yakabilir ama inşallah yanmaz.”

“Fındık stokçuların ve büyük şirketlerin elindeydi”

Çoğu üreticinin mevsiminde fındığını sattığına işaret eden Yaşar Çengel, “Fiyatlar 50-55 TL civarındayken bir çok fındık çiftçimiz fındığını sattı. Şu anda yüzde 2-3’ümüzün fındığı var diyebiliriz.” Bu süreden sonra fındık stokçuları ve büyük firmaların elinde kaldı. Üreticiye fiyatlar artıyor” dedi.

“TMO’nun fındığı kaç liraya satacağı önemli”

Fındık fiyatlarının artmaya devam edeceğini öngören Çengel, “Fındığı nerede yuvarlarsanız yuvarlayın tüketimi. Biraz daha artmaya devam edeceğini iddia ediyorum. TMO’nun burada fındığı kaç liraya satacağı da değerli. buna göre fiyat yükselir veya düşer.” – DÜZCE

haber-kemaliye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu