Haber

2023 fitr fiyatı belli oldu! Ramazandan önce depremzedelere verilebilir.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu , prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yapılan toplantının ardından 2023 yılı filtre ölçüsünün 70 TL olarak belirlendiğini ve vatandaşların depremzedeler için filtrelerini ramazan ayından önce verebileceklerini duyurdu.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU’NDAN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Kararın ardından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi; Konuyla ilgili hadisler, mevcut sosyo-ekonomik yaşam koşulları ve kişinin günlük gıda ihtiyacı dikkate alınarak ülkemizde 2023 yılı fıtra miktarı 70 TL olarak belirlenmiştir.

“BELİRLENEN MİKTAR GÜNLÜK ORUÇ FEDİYESİDİR”

Bu miktar nakit olarak verileceği gibi ayni olarak da gıda vb. verilebilir. Belirlenen bu miktar aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Her mükellef kendi ekonomik durumu ve günlük yemek harcamaları dikkate alınarak belirlenecek bir miktarı fıtrat olarak verebilir.

RAMAZAN AYINDAN ÖNCE VERİLMESİ Câiz midir?

Ayrıca Diyanet İşleri Yüksek Kurulu vatandaşlarımıza “Ramazan ayından önce fıtır sadakası vermek caiz midir?” diye sordu. (Ramazan ayında fıtır sadakası vermek müstehab ise de, Hanefi mezhebine göre Ramazandan önce vermek de caizdir. Dolayısıyla fıtra vermesi gerekenler de fıtralarını verebilirler) buyurdu. Doğal afet gibi durumlarda ramazan ayına kadar.”

lalapasa-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu